Tudástér
Kérdésed van? Segítünk!
Napenergia
Mi a napenergia?
A napenergia egy megújuló erőforrás, amely képes táplálni a földi életet, és tiszta, fenntartható energiát biztosít minden lakója számára. Napunk egy csillag, és mint bármely más csillag, ez is természetes atomreaktor. Apró energiacsomagokat, úgynevezett fotonokat szabadít fel, amelyek körülbelül 8,5 perc alatt 93 millió mérföldet tesznek meg a Naptól a Földig. Óránként elegendő foton éri bolygónkat ahhoz, hogy elegendő napenergiát termeljen ahhoz, hogy elméletileg kielégítse a globális energiaszükségletet egy egész évre.
A napenergia a Napból származó, azaz a napsugárzásból nyert energia, amely hő- vagy elektromos energiává alakul. A napenergia a rendelkezésre álló legtisztább és legbőségesebb megújuló energiaforrás. A napenergia-technológiák ezt az energiát különféle felhasználási célokra hasznosíthatják, ideértve a villamosenergia-termelést, a fény és a kényelmes belső környezet biztosítását, valamint a víz melegítését háztartási, kereskedelmi vagy ipari felhasználásra.
Hogyan működnek a napelemek?
A Nap magjában folyamatosan zajlanak a magfúziós reakciók, amelyek hatalmas mennyiségű energiát termelnek, amely fény és hő formájában sugárzik ki az űrbe. Ebből a napsugárzásból nagy mennyiségben jut el a Föld felszínére. A napenergiát a fotovoltaikának nevezett technológián keresztül lehet gyűjteni, majd a napfényt közvetlenül elektromos árammá alakítja, amely egy otthon vagy egy vállalkozás áramellátására használható. A napenergiát a napelemes fotovoltaikus (PV) modulokon keresztül lehet elektromos árammá alakítani (fotó = fény, volt = elektromosság) azáltal, hogy elnyelik a napfényt. Azaz, amikor a napfény eléri a napelemes fotovoltaikus modult (napelem vagy PV panel), elektromos áram áramlást idézi elő.
A PV panelekből előállított áramot egy inverter vezérli és szabályozza, amely egyenáramot (DC) váltóárammá (AC) alakít át, amely a háztartási készülékek használatához szükséges.
A napelemek szilíciumból készülnek, mint a félvezetők. Egy pozitív és egy negatív rétegből épülnek fel, amelyek együtt elektromos mezőt hoznak létre, akárcsak egy akkumulátorban.
Amikor a fotonok eltalálják a napelemet, elektronokat szabadítanak ki atomjaikról. Ha egy cella pozitív és negatív oldalához vezetőket erősítenek, az elektromos áramkört képez. Amikor az elektronok átfolynak egy ilyen áramkörön, elektromosságot termelnek. Több cella alkot egy napelem panelt, és több panel (modul) összeköthető egy napelem-tömbvé. Minél több panelt telepíthet, annál több energiát termelhet.
Előnyök, hátrányok
Ahogy minden áramforrásnak, úgy a napenergiának is vannak pozitív és negatív oldalai, viszont jelen esetben az előnyök felülmúlják a hátrányokat:
Előnyök
- Megújuló energiaforrás: A napenergia egy valóban megújuló energiaforrás sosem fogy el, szabadon hozzáférhető és gyakorlatilag kimeríthetetlen természeti erőforrás. Bárhová telepíthető, ahol elegendő napsütés áll rendelkezésre, a napsugárzás intenzitásától függően. A napenergia mindig rendelkezésre áll, mindig elérhető lesz, amíg a Nap létezik. A szórt fényt is jól hasznosítja.
- Változatos felhasználási területek: A napelem által termelt villamos energiával csökkenthetjük az energiaszámlát, otthonunkat fűthetjük vagy hűthetjük. A manapság egyre jobban teret nyerő elektromos autókat is elláthatjuk vele.
- A napelemes rendszerek rugalmasan tervezhetőek, így az egyedi igényekhez és fogyasztáshoz optimális rendszer állítható össze
- Csökkenti a villanyszámlát, mert az energiaszükséglet egy részét a napelem rendszer által megtermelt energia biztosítja. A megtakarítás mértéke függ a rendszer méretétől és a fogyasztói villamosenergia- vagy hőfelhasználási szokásoktól.
- Növeli az ingatlan értékét
- Alacsony karbantartási költség: nem igényelnek különösebb karbantartást, a szennyeződések nagy részét az eső lemossa. Évente 1-2 alkalommal érdemes tisztítani a paneleket a nagyobb hatásfok elérése érdekében, de a panelek egyébként strapabíróak. A tisztítást érdemes szakemberre bízni. Működésük zajtalan.
- Környezetbarát: tiszta energia, nem szennyezi a levegőt és a környezetet. A panelek gyártása és beépítése során előforduló kibocsátások mennyisége elhanyagolható, hiszen az élettartama átlagosan 25 év, így a kezdeti környezetterhelés lényegében nulla.
Hátrányok
- Magas kezdeti költségek: a napelemes rendszer kiépítése magas költségekkel járó beruházás, melyre érdemes hosszú távú befektetésként tekinteni. Mindazonáltal, azonnal kezdi visszahozni a pénzt, nem igényel különösebb karbantartást, növeli a ház értékét, hosszú távú garanciát biztosít és még környezetbarát is. A technológiai fejlesztéseknek köszönhetően az árak várhatóan csökkeni fognak a jövőben. A támogatások és pályázatok segítségével pedig a bekerülési költségek összege csökkenthető.
- Időjárásfüggő: a rendszer maximális termeléséhez napsütésre van szükség. Felhős és borús napokon is lehet energiát gyűjteni, ám hatékonysága csökken. Hazánkban az éves napsütéses órák száma magas, így a fogyasztási igényre kiépített rendszer meg fogja azt termelni. Éjszaka pedig nem lehet napenergiát gyűjteni. Ezek kiegyenlítésében az energiatárolók tudnak segíteni, ami stabilizálja a termelés és fogyasztás arányát.
Gyakori kérdések
Napelem
Mekkora napelem rendszerre van szükségem?
A napelem rendszer méretét befolyásolja egyrészt a család/háztartás éves áramfogyasztási mennyisége, másrészt az ingatlan adta lehetőségek és az egyedi igények. Ezeken felül a tető dőlésszöge, tájolása, a tetőfelület mérete és a földrajzi elhelyezkedése is meghatározó tényező.
Mennyibe kerül a napelemes rendszer?
Erre a kérdésre nem lehet konkrét választ adni, mert minden helyszín, ingatlan más és más, az energiafogyasztási szokások is háztartásonként eltérőek, így az árajánlat minden esetben egyedi, személyre szabott. Nagy általánosságban az elmondható, hogy egyszeri egymillió feletti beruházásról van szó, aminek összege a támogatások segítségével csökkenthető. A napelemes rendszerek árába beletartoznak a napelemek, inverter, tartószerkezet, a napelemes rendszer névleges teljesítménye, telepítés és dokumentáció költsége.
Alkalmas a házam a napelem rendszer telepítésére, elbírja a tetőm?
Telepítés előtt helyszíni szemle során történik a ház/épület adottságainak és tetőszerkezet állapotának felmérése. Azonban elmondható, hogy a legtöbb családi ház alkalmas napelemes rendszer kiépítésére. Általánosan a 6 cm-nél vastagabb tetőgerendák már megfelelőek. Négyzetméternyi tetőfelületen 10-15 kg-ot nyom a rendszer.
Mi történik, ha jégeső esik?
Számos szabály vonatkozik a napelem gyártására, hisz az időjárási körülmények nagyban befolyásolják a napelemes rendszer működését, ezért el kell viselniük olyan extrém időjárást is, mint a jégeső. Így a gyártók megfelelően edzett üvegekkel, speciális védőfóliákkal állítják elő a napelemet, hogy kibírják az erős fizikai behatásokat is. Mindezektől függetlenül a rendszerre kötött vagy arra kiterjesztett lakásbiztosítás további biztonságot tud nyújtani a tulajdonosnak.
Mi történik, ha befedte a hó a napelemeket?
A napelemekről a dőlésszög (optimálisan ~35°) vagy a felmelegedés miatt a hó magától lecsúszik, a napsütéses téli időszakokban is energiát termel. Extrém esetben érdemes letakarítani a havat róluk.
A villámcsapás kockázatát növeli a napelem megléte a tetőn?
Nem, a napelem megléte nem növeli a villámcsapás kockázatát.
Tudok fűteni napelemmel?
Közvetlen fűtésre nem alkalmas a napelem, mert áramot termelünk vele, amit akár fűtésre is használható. Viszont ha az ingatlanban működik valamilyen elektromos fűtőberendezés (klíma, elektromos radiátor, hőszivattyú), akkor igen.
Klíma
Milyen az élettartama?
Egy jó minőségű és rendszeresen, szakember által karbantartott és tisztított klíma akár 15-20 évet képes megbízhatóan működni.
Milyen a megfelelő hőmérséklet egy klímával szabályozott helyiségben?
Alapvetően a saját hőérzet alapján határozható meg, de általában azt javasoljuk, hogy a klímatizált helyiségben a külső hőmérsékletnél 6-8 fokkal alacsonyabb legyen a belső hőmérséklet.
Milyen egészségügyi előnyei vannak a légkondicionálásnak?
- A légkondicionáló szárazabb levegőjű otthont teremt azáltal, hogy csökkenti a levegő páratartalmát, mert kivonja a helyiségben keletkező nedvességet.
- A nyirkos időszakokban megakadályozza a nedvesség kicsapódását a lakás hideg részein (hőhidakon, sarkokon) és így a penészfoltok elterjedését is.
- Képes javítani a levegő minőségét, csökkenteni a pollen, az allergének mennyiségét, semlegesíteni a baktériumokat, vírusokat.
- Hatékony megoldás szúnyogok, legyek, egyéb rovarok ellen is, mert a szárazabb és hűvösebb levegő számukra nem vonzó.
- Javítja az alvás minőségét azáltal, hogy az általunk választott hőmérsékleten tudunk aludni akár a rekkenő nyári forróságban is. Ugyanezen oknál fogva a testedzéshez is optimális hőmérsékletet biztosít.
Miért fontos a klíma rendszeres tisztítása és karbantartása? Házilag lehetséges a javításuk szerelésük?
A téli és nyári időszakok előtt érdemes a szakember általi tisztítást és karbantartást elvégeztetni. A koszos, poros hőcserélő miatt romlik a berendezés teljesítménye, csökken az élettartama, nem tud optimálisan hűteni és több áramot fogyaszt. A rendszeres tisztítás elmulasztása súlyos légúti betegségeket okozhat.
Mind a tisztítás, karbantartás, mind a javítás és szerelés komplex ismereteket, speciális felszerelést igényel, így aki házilag akarja ezeket elvégezni nemcsak a berendezésben tehet kárt, hanem saját magát is veszélyezteti. Nem beszélve, hogy garanciavesztéssel is jár. Ezeken a költségeken nem érdemes spórolni.